Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Juustoportti Kasvisgalleria Sötpotatispurè, 400g
Alla Kasvis Galleria produkterUngefär4,45 €
Vertailuhinta 11,13 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Sötpotatis har en söt smak som är precis lagom, vilket är anledningen till att den passar till många saker. Kasvisgallerias sötpotatispuré är gjord…
Tillverkningsland
Finland
Ingredienser
Sötpotatis (100 %).
Kontaktuppgifter
Kasvis Galleria Oy
Tutkakatu 1, 70800 Kuopio
https://www.juustoportti.fi
EAN
6405278010401
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Oöppnad produkt som förvaras vid högst +6°C är hällbar till datummärkning på förpackningen.
Bruksanvisning
Används liksom grönsäkspuré som tillbehör, i soppor, i grytor, i lådot och för bakning.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 340 kJ / 80 kcal |
| Fett | 0,1 g |
| - varav mättat fett | 0,1 g |
| Kolhydrat | 16,8 g |
| - varav sockerarter | 4,2 g |
| Protein | 1,6 g |
| Salt | 0,10 g |
| Fiber | 3 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


