Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Chokladkuddar av vete och majs med mjölkchokladöverdrag.
Tillverkningsland
Polen
Allergener
Mjölk, Nöt, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Korn, Vete
Ingredienser
FullkornsVETEmjöl (31, 4%), majssemolina (21, 7%), socker, solrosolja, druvsocker, VETEmjöl (5, 8%), kakaopulver* (5, 4%), glukossirap, majsstärkelse, skumMJÖLKspulver (1, 9%), kalciumkarbonat, KORNmaltextrakt, fettreducerat kakaopulver* (0, 5%), naturliga aromer, kakaosmär*, salt, kakaomassa*, emulgeringsmedel (lecitin), VASSLEpulver (MJÖLK), MJÖLKfett, antioxidationsmedel (tokoferolika extrakt), järn, vitaminer (B3. B5, B6, B2, B9). Kan innehålla NÖTTER.
Kontaktuppgifter
Suomen Nestlé Oy
PL 50, 02151 Espoo
EAN
8445291360068
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras torrt och svalt. Stäng påsen efter användning.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 769 kJ / 420 kcal |
| Fett | 10,9 g |
| - varav mättat fett | 2 g |
| Kolhydrat | 69 g |
| - varav sockerarter | 24,9 g |
| Protein | 7,9 g |
| Salt | 0,37 g |
| Kalcium | 405 mg |
| Järn | 12 mg |
| Fiber | 6,5 g |
| Foolihappo | 116 µg |
| Niacin | 10 mg |
| Pantotensyra | 4 mg |
| Riboflavin | 1,1 mg |
| Vitamin B6 | 1 mg |

