Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Mummon potatismospulver 2 x 105 g = 210 g. Snabbt och enkelt att laga.
Tillverkningsland
Finland
Ingredienser
Finsk potatis (> 92 %), salt (3, 9 %) (salt, jod), rypsolja (delvis härdad), emulgeringmedel (E471), maltodextrin, stabiliseringsmedel (E450), jästextrakt, antioxidatingsmedel (E300), surhetsreglerandemedel (E331, E330), naturlig lökarom. Tillsatser är av vegetabiliskt ursprung. Innehäller ej mjölk eller mjölkbaserade ämnen. Förpackad i skyddgas.
Kontaktuppgifter
Pohjolan Peruna Oy
Kenttätie 9 86400 VIHANTI
EAN
6430028230150
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras torrt och svalt.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 450 kJ / 350 kcal |
| Fett | 2,4 g |
| - varav mättat fett | 2,1 g |
| Kolhydrat | 71 g |
| - varav sockerarter | 1,8 g |
| Protein | 5,9 g |
| Salt | 3,90 g |
| Fiber | 6,4 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

