Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Uusi
Porokylän Tumma kaurapala 4 st / 240 g glutenfri fullkornshavrebröd
Alla Porokylän produkterUngefär2,99 €
Vertailuhinta 12,46 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Mörkt och grovt glutenfritt bröd med smak av bovete, teff och havre. Ett fiberrikt bröd som ger rejäl smak till vardagens brödstunder.
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Sesamfrön, Senap, Havre
Ingredienser
vatten, glutenfri fullkornsHAVRE (fingor och kross), teffmjöl, bovetemjöl, vegetabilisk olja (raps, ryps), jäst, psyllium, sirap, joderat salt, konserveringsmedel (E202). Kraftigt saltat. Kan innehålla spår av senap- och sesamfrön. 74 % Finsk fullkornhavre av spannmålsråvarorna och 27 % av bröd vikt
Kontaktuppgifter
Porokylän Leipomo Oy
Kyrönrannankatu 2, 75500 Nurmes
https://www.porokylanleipomo.fi
EAN
6416192083174
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 174 kJ / 281 kcal |
| Fett | 10 g |
| - varav mättat fett | 0,9 g |
| Kolhydrat | 38 g |
| - varav sockerarter | 3 g |
| Protein | 8,7 g |
| Salt | 1,50 g |
| Fiber | 7,6 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

