Laddar

Information
Information
Pasta i krämig tomat- och fetaostsås, med feta av äkta får- och getmjölk. Låg laktoshalt.Rosso-måltiderna har fått sin inspiration från…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Senap, Laktos, Vete
Ingredienser
kokt pasta 54 % (vatten, DURUMVETE (Italien eller Australien)), körsbärstomater, fetaost 12 % (FÅRMJÖLK (Grekland), GETMJÖLK (Grekland), salt, löpe, syrningskultur), laktosfri GRÄDDE, rapsolja, PARMESANOST, chili, honung, joderat salt, vitllök, solrosolja, basilika, kryddor (bl.a. svartpeppar), smakförstarkare (E 621), socker, härdad rypsolja
Kontaktuppgifter
Mestari Forsman Kauhava
Leipomonkuja 6, 62200 Kauhava
Tillverkare
Atria Suomi Oy
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaring under +6 °C
Bruksanvisning
UPPVÄRMNING: I mikro (800 W): Avlägsna holken. Öppna plastfolien lite och värm i mikrovågsugn cirka 2,5 min. Dra försiktigt bort hela plastfolien.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 849 kJ / 203 kcal |
| Fett | 11 g |
| - varav mättat fett | 4,2 g |
| Kolhydrat | 19 g |
| - varav sockerarter | 2,4 g |
| Protein | 7,2 g |
| Salt | 0,96 g |
| Fiber | 1,1 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0,1 g |

