Laddar

Saarioinen Skinka-mögelost-ananaspizza 300g
Alla Saarioinen produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Den här frasiga pizzabotten toppade vi med läcker tomatsås och skinka samt fylligt gräddig blåmögelost. Vi krönte pizzan med fräscha ananasbitar och…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Vete
Ingredienser
VETEmjöl, tomat, OST, konserverad ananas 9 % (ananas, socker), skinka 7 % [griskött (skinka), vatten, stabiliseringsmedel (E 450, E 451), salt med jod, maltodextrin, aromer (bl.a. rök), konserveringsmedel (E 250)], grisköttprodukt [griskött, vatten, salt, modifierad tapiokastärkelse, köttprotein, stabiliseringsmedel (E 451, E 450), glukos, aromer (bl.a. rök), konserveringsmedel (E 250)], vegetabilisk olja (raps, oliv), blåmögelOST 4 %, socker, jäst, salt med jod, torkad surdeg (VETEmjöl, surdeg), modifierad majsstärkelse, kryddor (bl.a. chili, svartpeppar), vitlök. Köttets ursprung EU.
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 047 kJ / 250 kcal |
| Fett | 9,8 g |
| - varav mättat fett | 3 g |
| Kolhydrat | 27 g |
| - varav sockerarter | 4 g |
| Protein | 13 g |
| Salt | 1,50 g |
| Fiber | 2,1 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


