Laddar

Semper 200ml Havrevälling mild 6 mån drickfärdig välling
Alla Semper produkterInformation
Information
Sempers drickfärdig Havrevälling är lämplig för barn från 6 månader. Den har en god och mild smak av havre och innehåller gott om nyttigt mjukt fett.…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Havre
Ingredienser
Ingredienser: Vassle (från MJÖLK), vatten, MJÖLK (fetthalt <0, 1%), siktat HAVREmjöl 4, 5%, avsaltat vasslepulver (från MJÖLK), GRÄDDE, rapsolja, solrosolja, mineralämnen (kalcium, järn, zink, jod), majsstärkelse, vitaminer (A, D, E, C, tiamin, niacin, B6, folsyra, B12, pantotensyra).
Kontaktuppgifter
Hero Finland Oy
PL 6, 00521, Helsinki, Finland
hero@akvamariini.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Öppnad förpackning förvaras max 2 dygn vid högst +8 grader. Oöppnad förpackning förvaras i rumstemperatur, max 25 grader. Tom förpackning sorteras som pappersförpackning. Bäst före: Se förpackningens ovansida.
Bruksanvisning
Omskakas före användning. Serveras varm eller rumstempererad. En välling som en gång har värmts ska serveras inom 1 timme, den ska heller inte värmas om. Oöppnad förpackning förvaras under normal rumstemperatur vilket är +25 grader. Öppnad förpackning förvaras max 3 dagar vid högst +8°C. OBS! Förpackningen kan inte värmas direkt i mikro pga förpackningsmaterialet. Smaka alltid själv före servering. Spara inte rester.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 ml |
|---|---|
| Energi | 275 kJ / 66 kcal |
| Fett | 3 g |
| - varav mättat fett | 0,6 g |
| - varav fleromättat fett | 0,8 g |
| - varav enkelomättat fett | 1,4 g |
| Kolhydrat | 7,8 g |
| - varav sockerarter | 4,6 g |
| Protein | 1,9 g |
| Salt | 0,07 g |
| Kalcium | 85 mg |
| Klorid | 64,1 mg |
| Järn | 1,2 mg |
| Fiber | 0,2 g |
| Foolihappo | 6,5 µg |
| Kalium | 107 mg |
| Magnesium | 9,3 mg |
| Niacin | 0,9 mg |
| Fosfor | 58,1 mg |
| Pantotensyra | 0,4 mg |
| Riboflavin | 0,1 mg |
| Tiamin | 0,1 mg |
| Vitamin A | 51 µg |
| Vitamin B12 | 0,2 µg |
| Vitamin B6 | 0,1 mg |
| Vitamin C | 12 mg |
| Vitamin D | 0,9 µg |
| Vitamin E | 1 mg |


