Laddar

Semper 200ml Fullkorns välling havre från 1 år drickfärdig välling
Alla Semper produkterInformation
Information
Täysjyväkauraa sisältävä käyttövalmis lastenvelli, alkaen 1 v.
Semper Käyttövalmis Täysjyvävelli tehdään tuoreeseen maitoon ja antaa pitkään…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Havre
Ingredienser
Vassle (från MJÖLK), MJÖLK (fetthalt <0, 1%, Sverige) 31%, vatten, HAVREmjöl 3, 5%, avsaltad vasslepulver (från MJÖLK), siktat HAVREmjöl 1, 5%, GRÄDDE 1%, rapsolja 1%, solrosolja 1%, majsmjöl, majsstärkelse, mineralämnen (kalcium, järn, zink, jod), vitaminer (A, D, E, C, tiamin, niacin, B6, folsyra, B12, pantotensyra). Innehåller 3, 5% fullkornsmjöl. Kolin 16mg
Kontaktuppgifter
Hero Finland Oy
PL 6, 00521, Helsinki, Finland
hero@akvamariini.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Öppnad förpackning förvaras max 2 dygn vid högst +8 grader. Oöppnad förpackning förvaras i rumstemperatur, max 25 grader. Tom förpackning sorteras som pappersförpackning. Bäst före: Se förpackningens ovansida.
Bruksanvisning
Omskakas före användning. Serveras varm eller rumstempererad. En välling som en gång har värmts ska serveras inom 1 timme, den ska heller inte värmas om. Oöppnad förpackning förvaras under normal rumstemperatur vilket är +25 grader. Öppnad förpackning förvaras max 3 dagar vid högst +8°C. OBS! Förpackningen kan inte värmas direkt i mikro pga förpackningsmaterialet. Smaka alltid själv före servering. Spara inte rester.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 ml |
|---|---|
| Energi | 286 kJ / 68 kcal |
| Fett | 2,6 g |
| - varav mättat fett | 0,5 g |
| - varav fleromättat fett | 0,7 g |
| - varav enkelomättat fett | 1,2 g |
| Kolhydrat | 8,7 g |
| - varav sockerarter | 4,8 g |
| Protein | 2,4 g |
| Salt | 0,08 g |
| Kalcium | 108 mg |
| Klorid | 77,9 mg |
| Järn | 1,2 mg |
| Fiber | 0,4 g |
| Foolihappo | 6,5 µg |
| Jod | 15 µg |
| Kalium | 134 mg |
| Magnesium | 12,2 mg |
| Niacin | 0,9 mg |
| Fosfor | 71,8 mg |
| Pantotensyra | 0,4 mg |
| Riboflavin | 0,1 mg |
| Tiamin | 0,1 mg |
| Vitamin A | 51 µg |
| Vitamin B12 | 0,1 µg |
| Vitamin B6 | 0,1 mg |
| Vitamin C | 12 mg |
| Vitamin D | 0,9 µg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Zink | 0,9 mg |


