Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Högkvalitativ och medelstark spansk olivolja, som lämpar sig utmärkt för stekning även vid höga temperaturer, fritering, grillning, ugnsrätter och…
Tillverkningsland
Spanien
Allergener
Ej allergener som obligatoriskt bör anges
Ingredienser
Raffinerad olivolja, extra jungfruolivolja.
Kontaktuppgifter
Lejos Oy
Keilaranta 10 E, 02150 Espoo
0207 413 800, https://www.lejos.fi, asiakaspalaute@lejos.fi
EAN
8410179200835
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
FÖRVARAS AVSKILT FRÅN DIREKTA VÄRMEKÄLLOR OCH SOLLJUS. När temperaturen sjunker under ungefär 12 C, kan det bildas klumpar i olivoljan. Detta är en naturlig process som beror på att olivoljan innehåller fettsyror. När flaskan har återfått rumstemperatur kommer olvoljan att återgå till sitt vanliga utseende och bibehålla alla sina egenskaper.
Bruksanvisning
Återförslut efter varje användning.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 ml |
|---|---|
| Energi | 3 700 kJ / 900 kcal |
| Fett | 100 g |
| - varav mättat fett | 16 g |
| - varav fleromättat fett | 4 g |
| - varav enkelomättat fett | 80 g |
| Kolhydrat | 0 g |
| - varav sockerarter | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0,00 g |
| Fiber | 0 g |
| Natrium | 0 g |
| Vitamin E | 15 mg |

