Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

6xPiltti 6x125g Mango, aprikos och ananas fruktmos 4mån
Alla Piltti produkterUngefär2,18 €
Vertailuhinta 2,91 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Piltti Solig är en läcker puré gjord av mango, aprikos och ananas. Produkten innehåller rikligt med C‑vitamin. För barn från 4 månaders ålder.
Tillverkningsland
Finland
Ingredienser
Vatten, aprikospuré 27%, mangopuré 23%, ananaspuré 7, 7%, tapiokastärkelse, vitamin C. Innehåller inte gluten.
Kontaktuppgifter
Suomen Nestlé Oy
PL 50, 02151 Espoo
kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com, 0800-06161
EAN
7613035117587
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 222 kJ / 52 kcal |
| Fett | 0,2 g |
| - varav mättat fett | 0 g |
| Kolhydrat | 12 g |
| - varav sockerarter | 7,1 g |
| Protein | 0,3 g |
| Salt | 0,03 g |
| Fiber | 0,7 g |
| Vitamin C | 30 mg |
