Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Ålandsmejeriet 1kg naturell yoghurt låg laktoshalt
Alla Ålandsmejeriet produkterUngefär3,19 €
Vertailuhinta 3,19 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Vår naturella yoghurt har låg laktoshalt och är gjord av mjölk från våra åländska mjölkgårdar. Den har en mild och fyllig smak och innehåller både…
Tillverkningsland
Finland
Ingredienser
Pastöriserad MJÖLK med naturligt varierande fetthalt 3, 9-4, 5%, yoghurtkultur, D-vitamin
Kontaktuppgifter
Ålandsmejeriet Finland Ab Oy
Ahtonkaari 3, 21420 Lieto
https://www.alandsmejeriet.fi
EAN
6407204008612
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras under +8 °C, skyddas från ljus och starka dofter.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 300 kJ / 70 kcal |
| Fett | 4,2 g |
| - varav mättat fett | 2,8 g |
| Kolhydrat | 3,8 g |
| - varav sockerarter | 3,8 g |
| Protein | 3,4 g |
| Salt | 0,10 g |
| Kalcium | 120 mg |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 1 g |

