Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Alentaja Lätt är ett kolesterolsänkande margarin som tillverkas i Finland. Margarinet har en 40-procentig fetthalt och innehåller växtsteroler som…
Tillverkningsland
Finland
Ingredienser
Vatten, rypsolja (23 %), växt sterol ester (växt sterol 7, 5 %), vegetabiliska fetter (SG-palm och kokos i varierande proportion), stabiliseringsmedel (pektin), salt (0, 9 %), emulgeringsmedel (E471 av vegetabiliskt fett), naturlig arom, vitamin A och D2, färg (betakaroten).
Kontaktuppgifter
Bunge Finland Oy
PL 400, 21201
kuluttajapalvelu@bunge.fi, https://www.alentaja.fi
EAN
6438207001065
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras +4 -+8 °C.
Bruksanvisning
Den gynnsamma effekten uppnås vid ett dagligh intag på 1,5 g - 3 g växtsteroler varigenom en lämplig daglig dos pålägg är 20-32 g (motsvarande 2-3 bitar smord bröd per dag).
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 490 kJ / 362 kcal |
| Fett | 40 g |
| - varav mättat fett | 10 g |
| - varav fleromättat fett | 11 g |
| - varav enkelomättat fett | 19 g |
| Kolhydrat | 0,5 g |
| - varav sockerarter | 0,5 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0,90 g |
| Vitamin A | 800 µg |
| Vitamin D | 20 µg |
| Vitamin E | 4,5 mg |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


