Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Alpro Dessert Sojabaserad efterätt mörk choklad 4x125g
Alla Alpro produkterUngefär2,89 €
Vertailuhinta 5,78 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Denna intensiva dessert med mörk choklad är 100 % växtbaserad. Njut den som den är eller använd den i dina favoritrecept. Kan förvaras oöppnad i…
Tillverkningsland
Belgien
Allergener
Sojabönor
Ingredienser
SOJAbas (vatten, skalade SOJAbönor (6, 4%)), socker, kakaopulver (3%), modifierad stärkelse, choklad (1%), trikalciumfosfat, arom, förtjockningsmedel (karragenan), havssalt, vitaminer (B2, D)
Kontaktuppgifter
Danone Oy
PL 1199, 00101 Helsinki
EAN
5411188091622
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 401 kJ / 95 kcal |
| Fett | 2,3 g |
| - varav mättat fett | 0,8 g |
| Kolhydrat | 14,7 g |
| - varav sockerarter | 11,8 g |
| Protein | 3,1 g |
| Salt | 0,13 g |
| Kalcium | 120 mg |
| Fiber | 1,5 g |
| Riboflavin | 0,2 mg |
| Vitamin D | 0,8 µg |
| Vitamin E | 0,1 mg |


