Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Alpro Greek Style Fermenterad sojaprodukt, mango 400g
Alla Alpro produkterUngefär2,45 €
Vertailuhinta 6,13 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Ett växtbaserat alternativ till yoghurt baserat på soja med smak av mango. Tjock och krämig konsistens och rik på vegetabiliskt protein. Perfekt till…
Tillverkningsland
Belgien
Allergener
Nöt, Sojabönor
Ingredienser
SOJABAS (vatten, skalade SOJABÖNOR (13, 9%)), socker, mango (5%), passionfruktjuice från koncentrat, stabiliseringsmedel (pektin), surhetsreglerande medel (natriumcitrater, citronsyra), trikalciumfosfat, havssalt, antioxidationsmedel (tokoferolrika extrakt, askorbinsyraestrar av fettsyror), aromer, vitaminer (B2, B12, D2), yoghurtkultur (S. thermophilus, L. bulgaricus). Kan innehålla spår avnötter (inga jordnötter). Fri från mjölk och gluten. Naturligt laktosfri.
Kontaktuppgifter
Danone Oy
PL 1199, 00101 Helsinki
EAN
5411188128625
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 350 kJ / 83 kcal |
| Fett | 3 g |
| - varav mättat fett | 0,5 g |
| Kolhydrat | 8,2 g |
| - varav sockerarter | 8,1 g |
| Protein | 5,2 g |
| Salt | 0,26 g |
| Kalcium | 120 mg |
| Fiber | 1,2 g |
| Riboflavin | 0,2 mg |
| Vitamin B12 | 0,4 µg |
| Vitamin D | 0,8 µg |


