Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Alpro Fermenterad sojaprodukt, blåbär 4x125g
Alla Alpro produkterUngefär2,65 €
Vertailuhinta 5,30 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Alpro blåbär sojaprodukt innehåller saftiga bitar av blåbär och ger det här växtbaserade alternativet den perfekta kombinationen av sötma och…
Tillverkningsland
Belgien
Allergener
Nöt, Sojabönor
Ingredienser
vatten, skalade SOJAbönor (9, 8%), socker, blåbär (5, 7%), kalcium (trikalciumcitrat), stabiliseringsmedel (pektiner), svart morots, morot och blåbärkoncentrat, naturlig arom, surhetsreglerande medel (natriumcitrater, citronsyra), havssalt, antioxidationsmedel (tokoferolrika extrakt, askorbinsyraestrar av fettsyror), vitaminer B2, B12, D2, yoghurtkultur (S. thermopholus, L. bulgaricus). Kan innehålla spår av nötter (inga jordnötter).
Kontaktuppgifter
Danone Oy
Siltasaarenkatu 8-10, 00530 Helsinki
EAN
5411188100324
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 288 kJ / 69 kcal |
| Fett | 2,1 g |
| - varav mättat fett | 0,4 g |
| Kolhydrat | 8,1 g |
| - varav sockerarter | 7,9 g |
| Protein | 3,7 g |
| Salt | 0,16 g |
| Kalcium | 120 mg |
| Fiber | 1 g |
| Riboflavin | 0,2 mg |
| Vitamin B12 | 0,4 µg |
| Vitamin D | 0,8 µg |


