Laddar

Alpro High Protein Red Berries, fermenterad sojaprodukt 200g
Alla Alpro produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Alpro High Protein Red Berries är ett utsökt växtbaserat alternativ till yoghurt med smak av jordgubbar, hallon och röda vinbär. Fullt med…
Tillverkningsland
Allergener
Nöt, Sojabönor
Ingredienser
SOJAbas (85, 0%) (vatten, skalade SOJAbönor (9, 8%), socker, SOJAproteinisolat, jordgubbs-röda vinbär-hallonmix (2, 0%) (jordgubb (0, 8%), röda vinbär (0, 8%), hallon (0, 4% )), bondbönaprotein, kalcium (trikalciumcitrat), stabiliseringsmedel (pektiner), naturliga aromer, modifierad stärkelse, svart morotskoncentrat, surhetsreglerande medel (citronsyra, natriumcitrat), vitaminer (B12, D2), yoghurtkulturer (S. thermophilus, L. bulgaricus). KAN INNEHÅLLA SPÅR AV NÖTTER (INGA JORDNÖTTER).
Kontaktuppgifter
Danone Oy
Siltasaarenkatu 8-10, 00530 Helsinki
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras i kylskåp I upp till 5 dagar.
Bruksanvisning
För bästa resultat ska produkten vara kylskåpskall.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 342 kJ / 81 kcal |
| Fett | 2,2 g |
| - varav mättat fett | 0,4 g |
| Kolhydrat | 7 g |
| - varav sockerarter | 6,8 g |
| Protein | 7,5 g |
| Salt | 0,18 g |
| Kalcium | 120 mg |
| Fiber | 1,1 g |
| Vitamin B12 | 0,4 µg |
| Vitamin D | 0,8 µg |


