Laddar

Alpro drickbar fermenterad sojaprodukt, jordgubb och körsbär, 750 ml
Alla Alpro produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Njut av den intensiva smaken av jordgubbar och körsbär.. Alpros läckra växtbaserade alternativ till yoghurt drycker är avsedd att avnjutas direkt ur…
Tillverkningsland
Allergener
Nöt, Sojabönor
Ingredienser
SOJAbas (91%) (vatten, skalade SOJAbönor (6%)), socker, jordgubb-körsbär mix (2%) (jordgubb (1%), körsbär (1%)), kalcium (trikalciumcitrat), stabiliseringsmedel (pektiner), arom, svart morotskoncentrat, surhetsreglerande medel (citronsyra, natriumcitrater), havssalt, antioxidationsmedel (tokoferolrika extrakt, askorbinsyraestrar av fettsyror), vitaminer B12, D2, yoghurtkultur (S. thermophilus, L. bulgaricus). KAN INNEHÅLLA SPÅR AV NÖTTER (inga jordnötter).
Kontaktuppgifter
Danone Oy
Siltasaarenkatu 8-10, 00530 Helsinki
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Öppnad förpackning förvaras kylt (+1-7°C) i upp till 5 dagar.
Bruksanvisning
Skaka väl.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 199 kJ / 47 kcal |
| Fett | 1,3 g |
| - varav mättat fett | 0,2 g |
| Kolhydrat | 6,3 g |
| - varav sockerarter | 6,1 g |
| Protein | 2,3 g |
| Salt | 0,07 g |
| Kalcium | 120 mg |
| Fiber | 0,5 g |
| Vitamin B12 | 0,4 µg |
| Vitamin D | 0,8 µg |


