Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Alpro Plantgurt Fermenterad sojaprodukt, Naturell, utan socker 750g
Alla Alpro produkterUngefär3,39 €
Vertailuhinta 4,52 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Alpro Plantgurt No Sugars är en riktig fröjd för smaklökarna. Detta växtbaserade alternativ till yoghurt passar perfekt till allt! Häll den över…
Tillverkningsland
Belgien
Allergener
Sojabönor
Ingredienser
vatten, skalade SOJAbönor (10, 7%), kalcium, stabiliseringsmedel (pektiner), surhetsreglerande medel (natriumcitrater, citronsyra), naturlig arom, havssalt, antioxidationsmedel (tokoferolrika extrakt, askorbinsyraestrar av fettsyror), vitaminer B6, B12, D2, yoghurtkultur (S. thermophilus, L. bulgaricus).
Kontaktuppgifter
Danone Oy
Siltasaarenkatu 8-10, 0053 Helsinki
EAN
5411188141174
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras kylt (+1-7°C). Öppnad förpackning används inom 5 dagar
Bruksanvisning
Servera kyld och njut som den är eller blanda den med frukt eller flingor.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 177 kJ / 42 kcal |
| Fett | 2,3 g |
| - varav mättat fett | 0,4 g |
| Kolhydrat | 0 g |
| - varav sockerarter | 0 g |
| Protein | 4 g |
| Salt | 0,24 g |
| Kalcium | 120 mg |
| Fiber | 0,9 g |
| Vitamin B12 | 0,4 µg |
| Vitamin B6 | 0,2 mg |
| Vitamin D | 0,8 µg |


