Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Alpro Plantgurt Fermenterad sojaprodukt, vanilj 750g
Alla Alpro produkterUngefär3,49 €
Vertailuhinta 4,65 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Alpros mjuka och fylliga plantgurt med vaniljsmak är det perfekta valet för alla situationer och syften. Den är en naturlig klassiker. Häll den på…
Tillverkningsland
Belgien
Allergener
Sojabönor
Ingredienser
vatten, skalade SOJAbönor (9, 9%), socker/sukker, stabiliseringsmedel (pektiner), surhetsreglerande medel (citronsyra, natriumcitrater), kalcium, morotkoncentrat, havssalt, aromer, naturlig vaniljarom, mald vaniljstång (0, 03%), antioxidationsmedel (tokoferolrika extrakt, askorbinsyraestrar av fettsyror), vitaminer B2, B12, D2, yoghurtkultur (S. thermophilus, L. bulgaricus).
Kontaktuppgifter
Danone Oy
PL 1199, 00101 Helsinki
EAN
5411188110712
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 279 kJ / 66 kcal |
| Fett | 2,1 g |
| - varav mättat fett | 0,4 g |
| Kolhydrat | 7,5 g |
| - varav sockerarter | 7,5 g |
| Protein | 3,7 g |
| Salt | 0,17 g |
| Kalcium | 120 mg |
| Fiber | 0,9 g |
| Riboflavin | 0,2 mg |
| Vitamin B12 | 0,4 µg |
| Vitamin D | 0,8 µg |


