Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Alvesta Glass Gammaldags Vanilj laktosfri vanilj glass inget tillsatt socker 850ml
Alla Alvesta Glass produkterUngefär5,59 €
Vertailuhinta 6,58 €/l
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Krämig gammaldags vaniljglass utan tillsatt socker, laktosfri.
Tillverkningsland
Nederländerna
Allergener
Mjölk, Nöt, Jordnöt
Ingredienser
SKUMMJÖLK, sötningsmedel (erytritol, xylitol, steviolglykosider), grädde (MJÖLK), kokosfett, fyllnadsmedel (polydextros), vassleprotein (MJÖLK), SKUMMJÖLKSPULVER, naturliga aromer, emulgeringsmedel (veg. mono- och diglycerider av fettsyror), enzym (laktas), stabiliseringsmedel (fruktkärnmjöl, guarkärnmjöl), salt, mald bourbon-vaniljstång (0, 1 %). Laktos <0, 01 g/100 g. Kan innehålla spår av nötter.
Kontaktuppgifter
Lohilo Foods AB
Nylandavägen 2, 35250 Växjö
www.alvestaglass.se
EAN
7398818390103
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras vid -18°C eller kallare. Bör ej frysas efter upptining.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 660 kJ / 158 kcal |
| Fett | 11 g |
| - varav mättat fett | 9 g |
| Kolhydrat | 14 g |
| - varav sockerarter | 4,8 g |
| - varav polyoler | 8,9 g |
| Protein | 4,2 g |
| Salt | 0,31 g |
| Fiber | 6,8 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

