Laddar

Apetit Amerikansekoitus grönsaksblandning djupfryst 300g
Alla Apetit produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Amerikansekoitus-mixen är perfekt som tillbehör, i wokrätter och grytor, som fyllning i omeletter och i sallader. I mikrovågsugn (800 W): Häll de…
Tillverkningsland
Ingredienser
Morot, broccoli, romanobönor, paprika, minimajs
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
DJUPFRYST, produkten håller i frystemperatur (-18 °C eller kallare), se bäst före -märkning. Tinad produkt får inte nedfrysas.
Bruksanvisning
Grönsaksblandningen passar bra som tillbehör samt vid tillredning av soppor, gratänger, wok- och gryträtter och efter uppvärmning till sallader. I mikrovågsugn (800 W): Häll den frysta blandningen i en skål och värm med full effekt i 8 min. Rör om ett par gånger under uppvärmningen. Smaksätt med salt och en smörklick. I stekpanna eller i wokpanna: Hetta upp 3-4 msk matolja. Tillsätt den frysta blandningen och rör om 7-8 minuter tills grönsakerna är hetta. Smaksätt med salt och favoritörter.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 140 kJ / 35 kcal |
| Fett | 0,3 g |
| - varav mättat fett | 0,1 g |
| Kolhydrat | 4,6 g |
| - varav sockerarter | 3,4 g |
| Protein | 2 g |
| Salt | 0,02 g |
| Fiber | 1,8 g |
| Natrium | 8 mg |


