Laddar

Apetit Aurinkokasvikset grönsaksblandning djupfryst 300g
Alla Apetit produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Grönsakerna Aurinkokasvikset är goda som tillbehör, i wok- och gryträtter, som fyllning i omeletter och i sallader. I mikrovågsugn (800 W): Häll de…
Tillverkningsland
Ingredienser
Morot, gul morot, haricot verts
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
DJUPFRYST, produkten håller i frystemperatur (-18 °C eller kallare), se bäst före -märkning. Tinad produkt får inte nedfrysas.
Bruksanvisning
BRUKSANVISNING: Grönsaksblandningen passar bra som tillbehör, vid tillredning av wok- och gryträtter, till fyllning av omeletter och efter uppvärmning till sallader. I mikrovågsugn (800 W): Häll den frysta blandningen i en skål och värm med full effekt i 9-10 min. Rör om ett par gånger under uppvärmningen. Smaksätt med salt och en smörklick. I stekpanna eller i wokpanna: Hetta upp 3-4 msk matolja i panna. Tillsätt den frysta blandningen och rör om 7-8 minuter tills grönsakerna är hetta. Smaksätt med salt och favoritörter.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 130 kJ / 30 kcal |
| Fett | 0,2 g |
| - varav mättat fett | 0 g |
| Kolhydrat | 5,3 g |
| - varav sockerarter | 4,1 g |
| Protein | 0,9 g |
| Salt | 0,05 g |
| Fiber | 2,6 g |
| Natrium | 20 mg |


