Laddar

Apetit Batat och potatis med grädde djupfryst 700g
Alla Apetit produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Apetit Batat och potatis med grädde är ett välsmakande rätt som kan serveras som tillbehör med många olika rätter. Du kan också göra en huvudrätt av…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk
Ingredienser
Finsk potatis 50 %, vatten, batat 16 %, finsk laktosfri vispGRÄDDE 8 %, finsk smältOST (OST, vatten, MJÖLKfett), joderat salt, modifierad majsstärkelse, naturliga aromer, socker, muskotnöt, svartpeppar. Inhemsk andel 77 %. Ursprungslandet för sötpotatis* anges i samband med bäst före -märkningen.
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
DJUPFRYST, produkten håller i frystemperatur (-18 °C eller kallare) se bäst före -märkning. Får inte frysas efter upptining.
Bruksanvisning
Häll den djupfrysta potatisblandningen i en ugnsform (ø ca 20 cm). Grädda i ugnen i 225 °C 50-60 min. Potatisen blir färdig snabbare med hjälp av mikrovågsugnen. Häll potatisen i en mikrovågssäker ugnsform (Ø ca 20 cm) och värm på full effekt i ca 15 minuter. Rör om och grädda färdig i ugnen i 225 °C ca 30 min. Du kan lätt få en huvudrätt genom att tillägga till exempel skinka-, kyckling- eller laxstrimlor. Mera tips www.apetit.fi.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 346 kJ / 83 kcal |
| Fett | 3,1 g |
| - varav mättat fett | 1,9 g |
| Kolhydrat | 12 g |
| - varav sockerarter | 1,1 g |
| Protein | 1,4 g |
| Salt | 0,90 g |
| Fiber | 1,2 g |
| Natrium | 340 mg |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


