Laddar

Apetit Borsjtjsoppa-ingredienser djupfryst 700g
Alla Apetit produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Du kan lätt tillaga en smaklig borsjtj-soppa av Apetit Borsjtj-ingredienser. Soppan tillför en riklig mängd av grönsaker till måltiden. Du kan lägga…
Tillverkningsland
Ingredienser
Finsk rödbeta 35 %, finsk vitkål, finsk lök, vatten, finsk morot, tomatpuré, finsk palsternacka, socker, joderat salt, grönsaksbuljongkoncentrat (vatten, purjolök, solrosolja, majsstärkelse, muskotnöt kryddolja), kryddor (vitlök, timjan, svartpeppar), rapsolja, citronsaftkoncentrat, vitvinsvinäger, arom, förtjockningsmedel (xantan).
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
DJUPFRYST, produkten håller i frystemperatur (-18 °C eller kallare), se bäst före -märkning. Tinad produkt får inte nedfrysas.
Bruksanvisning
På spisen: Koka upp 5 dl vatten i en kastrull. Lägg i de djupfrysta soppingredienserna i kokande vatten och låt koka på svag värme i 20-30 minuter. I mikrovågsugn/ en portion: Lägg 1/4 av påsens innehåll och 1 1/2 dl vatten i en skål. Hetta upp på full effekt (800 W) ca 10 min. Rör om en gång under uppvärmningen. Du kan också tillreda en mindre sats. Tillsätt t.ex. färdiglagat kött eller kyckling, knackkorv, eller rökt tofu i soppan. Servera smetana och bröd till.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 108 kJ / 26 kcal |
| Fett | 0,4 g |
| - varav mättat fett | 0 g |
| Kolhydrat | 4,3 g |
| - varav sockerarter | 3,3 g |
| Protein | 0,6 g |
| Salt | 0,90 g |
| Fiber | 1,1 g |
| Natrium | 360 mg |


