Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Den klassiska grönsaksblandningen passar till många rätter och tillfällen och sätter färg på tallriken. Lägg den frysta grönsaksblandningen i lite…
Tillverkningsland
Ingredienser
ärter (50 %), majs (36 %), paprika (14 %)
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
DJUPFRYST, produkten håller i frystemperatur (-18 °C eller kallare), se bäst före -märkning. Tinad produkt får inte nedfrysas.
Bruksanvisning
I mikrovågsugn: Värm upp i en skål med full effekt (800 W) 5 min. Smaksätt och servera. I kastrull: Tillsätt den djupfrysta blandningen i litet (ca 1 dl) kokande vattnet. Låt vattnet koka upp igen och koka i 4 minuter. Smaksätt och servera. Du kan använda Ärter-majs-paprika blandningen som varmt tillägg till huvudrätter, fyllning till omeletter, gryträtter och sallader.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 377 kJ / 90 kcal |
| Fett | 0,9 g |
| - varav mättat fett | 0,2 g |
| Kolhydrat | 15 g |
| - varav sockerarter | 4,6 g |
| Protein | 4 g |
| Salt | 0,00 g |
| Fiber | 3,2 g |
| Natrium | 0 mg |


