Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
En läcker blandning av grönsaker som passar till många rätter och tillfällen och ger färg åt tallriken. Lägg den frysta grönsaksblandningen i det…
Tillverkningsland
Ingredienser
Ärter (34 %), majs (33 %), morot (33 %). Ursprungslandet för ärten*, majsen** och moroten*** anges i samband med bäst före-märkningen.
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
Tillverkare
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
DJUPFRYST, produkten håller i frystemperatur (-18 °C eller kallare), se bäst före -märkning. Tinad produkt får inte nedfrysas.
Bruksanvisning
I mikrovågsugn: Värm upp i en skål med full effekt (800W) i 5 min. Smaksätt och servera. I kastrull: Tillsätt den djupfrysta blandningen i litet (ca 1 dl) kokande vatten och låt koka i 4 min. Smaksätt och servera. Du kan använda Ärter-majs-morot blandningen som varmt tillägg till huvudrätter, fyllning till omeletter, gryträtter och sallader.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 340 kJ / 80 kcal |
| Fett | 1 g |
| - varav mättat fett | 0,1 g |
| Kolhydrat | 14 g |
| - varav sockerarter | 4,9 g |
| Protein | 2,9 g |
| Salt | 0,02 g |
| Fiber | 3,1 g |
| Natrium | 8 mg |


