Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Läcker glutenfri mjölkbaserad fisksoppa på sej. Soppan kan enkelt värmas upp i mikrovågsugn eller i kastrull. Den varma soppan är färdig att avnjutas…
Tillverkningsland
Allergener
Fiskar, Mjölk, Laktos
Ingredienser
Vatten, potatis, SEJ (Pollachius virens, fiskad från Nordost Atlanten FAO 27) 16 %, MJÖLKpulver, lök, SMÖR, salt, dill, aromer, modifierad majsstärkelse, persilja. GLUTENFRI
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
DJUPFRYST, produkten håller i frystemperatur (-18 °C eller kallare), se bäst före -märkning. Tinad produkt får inte nedfrysas.
Bruksanvisning
I mikrovågsugn: Tillägg den frysta soppan i en skål. Tina i mikrovågsugnen 7 minuter på full effekt (800 W). Rör om. Värm ännu i 5-6 minuter på full effekt tills potatisen blir färdig. I kastrull: Tina den frysta eller delvis tinade soppan i en kastrull. Koka ännu på svag värme i 4-6 minuter tills potatisen blir färdig.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 230 kJ / 55 kcal |
| Fett | 1,8 g |
| - varav mättat fett | 1,1 g |
| Kolhydrat | 5,8 g |
| - varav sockerarter | 1,7 g |
| Protein | 4,5 g |
| Salt | 0,60 g |
| Biotin | 0 µg |
| Kalcium | 43 mg |
| Järn | 0,2 mg |
| Fiber | 0,3 g |
| Foolihappo | 10 µg |
| Kalium | 0,3 mg |
| Magnesium | 13 mg |
| Natrium | 240 mg |
| Niacin | 1,4 mg |
| Fosfor | 70 mg |
| Pantotensyra | 0 mg |
| Riboflavin | 0,1 mg |
| Tiamin | 0,1 mg |
| Vitamin A | 16 µg |
| Vitamin B12 | 0,3 µg |
| Vitamin B6 | 0,1 mg |
| Vitamin C | 3,4 mg |
| Vitamin D | 0,3 µg |
| Vitamin E | 0,2 mg |
| Zink | 0,3 mg |


