Laddar

Apetit Kartanon kasvikset grönsaksblandning djupfryst 300g
Alla Apetit produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Grönsakerna Kartanon kasvikset är perfekta som tillbehör, till sallader och i gratänger, grytor och soppor.
Tillverkningsland
Ingredienser
Broccoli, gul morot, röd paprika
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
DJUPFRYST, produkten håller i frystemperatur (-18 °C eller kallare), se bäst före -märkning. Tinad produkt får inte nedfrysas.
Bruksanvisning
Servera grönsaksblandningen som tillbehör. Den passar också bra i gratänger, gryträtter och soppor. I mikrovågsugn (800 W): Häll den frysta blandningen i en skål och värm med full effekt i 7 minuter. Rör om ett par gånger under uppvärmningen. Smaksätt med salt och en smörklick. I stekpanna: Hetta upp 3-4 msk matolja. Tillsätt den frysta blandningen och rör om 7-8 minuter tills grönsakerna är hetta. Smaksätt med salt och favoritörter.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 140 kJ / 30 kcal |
| Fett | 0,3 g |
| - varav mättat fett | 0 g |
| Kolhydrat | 4 g |
| - varav sockerarter | 4 g |
| Protein | 2,1 g |
| Salt | 0,03 g |
| Fiber | 2,3 g |
| Natrium | 12 mg |


