Laddar

Apetit Kasvisjauhis Crispy Chick biffar Lime&Mild chili djupfryst 240g
Alla Apetit produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Apetit Kasvisjauhis Crispy Chick Lime & Mild chili är en utsökt panerad ärtproteinbiff med smak av frisk lime och en mild hetta från chili. Biffarna…
Tillverkningsland
Ingredienser
Rehydrerat ärtprotein (EU) 53 %, vatten, rapsolja, glutenfritt ströbröd (rismjöl, kikärtsmjöl, majsstärkelse, dextros), aromer, kryddor (lök, vitlök, chili, ingefära, koriander, svartpeppar, spiskummin), socker, förtjockningsmedel (E461, E407a), fiber (ärt), joderat salt, limepulver 0, 5 %, kaliumklorid, surhetsreglerande medel (E262ii, E330)
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
DJUPFRYST, produkten håller i frystemperatur (-18 °C eller kallare), se bäst före-märkning. Tinad produkt får inte nedfrysas.
Bruksanvisning
Värm biffarna frysta eller delvis upptinade - i stekpanna med olja i svag värme 5 min på båda sidorna - i ugn i 225°C ca 10-12 min - i airfryer 180 °C 9 min - i grill: låt biffarna stå i rumstemperatur ca 1 timme före grillning, grilla på låg värme ca 10 min, vänd emellanåt.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 009 kJ / 241 kcal |
| Fett | 14 g |
| - varav mättat fett | 1,2 g |
| Kolhydrat | 12 g |
| - varav sockerarter | 2,5 g |
| Protein | 15 g |
| Salt | 1,20 g |
| Fiber | 4,2 g |
| Natrium | 482 mg |

