Laddar

Apetit Kasvisjauhis Crispy Chick biff djupfryst 240g
Alla Apetit produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Apetit Kasvisjauhis Crispy Chick biff är utmärkt till många vanliga rätter. Produkten är glutenfri och sojfri och passa till veganer. Apetit…
Tillverkningsland
Ingredienser
Rehydrerat ärtprotein (EU) 56 %, vatten, rapsolja, glutenfritt ströbröd (rismjöl, kikärtsmjöl, majsstärkelse, dextros), aromer, förtjockningsmedel (E461, E407a), fiber (ärt), kryddor (lök, ingefära, svartpeppar), joderat salt, kaliumklorid.
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
DJUPFRYST, produkten håller i frystemperatur (-18 °C eller kallare), se bäst före -märkning. Tinad produkt får inte nedfrysas.
Bruksanvisning
Värm biffarna frysta eller delvis upptinade - i stekpanna med olja i svag värme 5 min på båda sidorna - i ugn i 225°C ca 10-12 min - i airfryer 180 °C 9 min - i mikrovågsugn (800 W) 1,5 min / biff - i grill: låt biffarna stå i rumstemperatur ca 1 timme före grillning, grilla på låg värme ca 10 min, vänd emellanåt.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 955 kJ / 228 kcal |
| Fett | 13 g |
| - varav mättat fett | 0,9 g |
| Kolhydrat | 9,9 g |
| - varav sockerarter | 0,5 g |
| Protein | 16 g |
| Salt | 1,20 g |
| Fiber | 4,2 g |
| Natrium | 480 mg |

