Laddar

Apetit Kasvisjauhis Mexican nugget djupfryst 240g
Alla Apetit produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Sojabaserade Mexican nuggets är veganska och glutenfria och är kryddade bl. a. med jalapeno. Nuggets är perfekt med pommes frites och dipp elle i…
Tillverkningsland
Allergener
Sojabönor
Ingredienser
Rehydrerat SOJAprotein 39 %, röd paprika, rapsolja, glutenfritt ströbröd (rismjöl, kikärtsmjöl, majsstärkelse, salt, dextros), kokosolja, jalapenopeppar, modifierad majsstärkelse, ärtstärkelse, kryddor (vitlök, muskotnöt, vitpeppar, svartpeppar, libbsticka), förtjockningsmedel (E461, E407a, E415), näringsjästflingor, vitvinättika, aromer.
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
DJUPFRYST, produkten håller i frystemperatur (-18 °C eller kallare), se bäst före-märkning. Tinad produkt får inte nedfrysas.
Bruksanvisning
Värm nuggets frysta eller delvis upptinade i stekpanna i svag värme ca 15 minuter, rör om då och då i ugn i 225 °C ca 15 min i airfryer 180 °C 8 min i mikrovågsugn (800 W) 1,5 min/ 4 nuggets
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 950 kJ / 230 kcal |
| Fett | 15 g |
| - varav mättat fett | 4 g |
| Kolhydrat | 15 g |
| - varav sockerarter | 1,2 g |
| Protein | 8,5 g |
| Salt | 0,90 g |
| Fiber | 5,4 g |
| Natrium | 360 mg |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

