Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Apetit Kasvisjauhis-produkterna är helt växtbaserade, välsmakande och lätta att tillaga. De passar för hela familjen och är ett lätt sätt att äta mer…
Tillverkningsland
Ingredienser
Rehydrerat ärtprotein 47 %, vatten, lök, rapsolja, fiber (ärt), förtjockningsmedel (E461, E407a), aromer, kryddor (vitlök, koriander, svartpeppar), joderat salt, karamelliserat socker, solrosolja, kaliumklorid.
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
Tillverkare
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
DJUPFRYST, produkten häller i frystemperatur (-18 °C eller kallare), se bäst före -märkning. Tinad produkt får inte nedfrysas.
Bruksanvisning
Värm biffarna frysta eller delvis upptinade - i stekpanna med olja i svag värme 5 min på båda sidorna - i ugn i 225°C ca 10-12 min - i airfryer 180 °C 9 min - i mikrovågsugn (800 W) 1,5 min / biff - i grill: låt grönsaksbiffarna stå i rumstemperatur ca 1 timme före grillning. Grilla på låg värme ca 10 min, vänd emellanåt.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 905 kJ / 216 kcal |
| Fett | 15 g |
| - varav mättat fett | 0,9 g |
| Kolhydrat | 4,6 g |
| - varav sockerarter | 0,9 g |
| Protein | 15 g |
| Salt | 1,00 g |
| Fiber | 4,1 g |
| Natrium | 400 mg |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

