Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Apetit Kasvisjauhis-produkterna är helt växtbaserade, välsmakande och lätta att tillaga. De passar för hela familjen och är ett lätt sätt att äta mer…
Tillverkningsland
Ingredienser
Rehydrerat ärtprotein 47 %, vatten, lök, rapsolja, fiber (ärt), förtjockningsmedel (E461, E407a), aromer, kryddor (vitlök, koriander, svartpeppar), joderat salt, karamelliserat socker, solrosolja, kaliumklorid. Ursprungsländer för ärtprotein anges i samband med bäst före -märkningen.
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
Tillverkare
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
DJUPFRYST, produkten håller i frystemperatur (-18 °C eller kallare), se bäst före -märkning. Tinad produkt får inte nedfrysas.
Bruksanvisning
Värm bullarna frysta eller delvis upptinade. - I stekpanna: med olja i svag värme ca 10 min, rör om då och då - I ugn: 225°C 10 min - I Airfryer: 180 °C 8 min - I mikrovågsugn: (800 W) 1,5 min /4 bullar
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 905 kJ / 216 kcal |
| Fett | 15 g |
| - varav mättat fett | 0,9 g |
| Kolhydrat | 4,6 g |
| - varav sockerarter | 0,9 g |
| Protein | 15 g |
| Salt | 1,00 g |
| Fiber | 4,1 g |
| Natrium | 420 mg |

