Laddar

Apetit Grönsaksbiff färdigstekt djupfryst 240g
Alla Apetit produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
En traditionell vegetarisk biff med välkända och trygga ingredienser. Finska morötter och gula morötter med kikärter och broccoli. Grönsaker 77 %.…
Tillverkningsland
Ingredienser
Morot, gul morot, rehydrerat ärtprotein, kikärter, broccoli, förstekt lök (lök, rapsolja, solrosolja), rapsolja, förtjockningsmedel (E461, E407a), persilja, vegetabilisk buljong (bl.a vatten, socker, salt, solrosolja, majsstärkelse, purjolök, vitlök, arom), joderat salt, svartpeppar. Grönsaker 76 %.
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
Tillverkare
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
DJUPFRYST, produkten håller i frystemperatur (-18 °C eller kallare), se bäst före-märkning. Tinad produkt får inte nedfrysas.
Bruksanvisning
Värm biffarna frysta eller delvis upptinade * i stekpanna i svag värme 5 min på båda sidorna * i ugn i 200 °C ca 12-15 min * i airfryer 180 °C 9 min * i mikrovågsugn (800 W ) 1,5 min/biff
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 600 kJ / 140 kcal |
| Fett | 8,6 g |
| - varav mättat fett | 0,6 g |
| Kolhydrat | 7,1 g |
| - varav sockerarter | 2,9 g |
| Protein | 6,2 g |
| Salt | 0,90 g |
| Kalcium | 29 mg |
| Järn | 1,3 mg |
| Fiber | 3,1 g |
| Foolihappo | 14 µg |
| Kalium | 0,2 mg |
| Magnesium | 20 mg |
| Niacin | 0,5 mg |
| Fosfor | 51 mg |
| Riboflavin | 0,1 mg |
| Tiamin | 0 mg |
| Vitamin A | 325 µg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin C | 11 mg |
| Vitamin D | 0 µg |
| Vitamin E | 1,6 mg |
| Zink | 0,7 mg |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

