Laddar

Apetit Kotimainen AURA ® ostpotatis djupfryst 700g
Alla Apetit produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Apetit AURA-ost potatis är ett välsmakande rätt som kan serveras som tillbehör med många olika rätter. Du kan också göra en huvudrätt av det genom…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk
Ingredienser
Finsk potatis 63 %, vatten, finsk laktosfri vispGRÄDDE 5 %, finsk Valio AURA® blåmögelOST 4 % (MJÖLK, syrningskultur, blåmögelkultur), joderat salt, modifierad majsstärkelse, socker, naturliga aromer, svartpeppar, muskotnöt. Inhemsk andel 97 %.
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
DJUPFRYST, produkten håller i frystemperatur (-18 °C eller kallare) se bäst före -märkning. Tinad produkt får inte nedfrysas.
Bruksanvisning
Häll den djupfrysta potatisblandningen i en ugnsform (ø ca 20 cm). Grädda i ugnen 225° C 50-60 min. Potatisen blir färdig snabbare med hjälp av mikrovågsugnen. Häll potatisen i en mikrovågssäker ugnsform (Ø ca 20 cm) och värm (800 W) i ca 15 minuter. Rör om och grädda potatisen färdig i ugnen i 225 °C ca 30 minuter. Du kan lätt få en huvudrätt genom att tillägga till exempel skinka-, kyckling- eller laxstrimlor. Mera tips www.apetit.fi.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 332 kJ / 79 kcal |
| Fett | 3 g |
| - varav mättat fett | 1,8 g |
| Kolhydrat | 11 g |
| - varav sockerarter | 0,6 g |
| Protein | 1,8 g |
| Salt | 0,90 g |
| Fiber | 0,9 g |
| Natrium | 320 mg |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


