Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Finska läckra ärtor. De frysta ärtorna från Apetit fryses inom två timmar efter att de skördats. Detta säkerställer att våra ärtor behåller sin…
Tillverkningsland
Finland
Ingredienser
Ärt. Ursprungsland Finland. Inhemsk andel 100 %.
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
EAN
6430104920401
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
DJUPFRYST, produkten håller i frystemperatur (-18 °C eller kallare), se bäst före -märkning. Tinad produkt får inte nedfrysas.
Bruksanvisning
I mikrovågsugnen: Värm ärtorna i en skål på full effekt (800 W) i 5 minuter. I kastrull: Tillsätt ärtorna i lite (ca 1 dl) kokande vatten och koka i 2 minuter. Sila av i ett durkslag.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 310 kJ / 75 kcal |
| Fett | 0,8 g |
| - varav mättat fett | 0,2 g |
| Kolhydrat | 9,5 g |
| - varav sockerarter | 5,3 g |
| Protein | 5,6 g |
| Salt | 0,00 g |
| Fiber | 3,1 g |
| Natrium | 0 mg |

