Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Apetit Kotimainen Finhackad spenat i bitar djupfryst 150g
Alla Apetit produkterUngefär1,14 €
Vertailuhinta 7,60 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Hackad spenat är mångsidig i matlagning och bakning. Tillsätt de frysta spenatbitarna i kokande soppa, sås eller stuvning. Du kan också lägga…
Tillverkningsland
Finland
Ingredienser
FINHACKAD SPENAT 150 g URSPRUNGSLAND: Finland. Inhemsk andel 100 %.
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
EAN
6430104921583
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
DJUPFRYST, produkten håller i frystemperatur (-18 °C eller kallare), se bäst före -märkning. Tinad produkt får inte nedfrysas.
Bruksanvisning
Tillsätt spenaten i maträtter som ska värmas upp i fryst tillstånd, eller tina den vid behov i mikrovågsugnen på halv effekt (400 W) i cirka 7 minuter
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 60 kJ / 15 kcal |
| Fett | 0,3 g |
| - varav mättat fett | 0 g |
| Kolhydrat | 0,4 g |
| - varav sockerarter | 0,3 g |
| Protein | 1,6 g |
| Salt | 0,02 g |
| Biotin | 0 µg |
| Kalcium | 0 mg |
| Järn | 0 mg |
| Fiber | 1,3 g |
| Foolihappo | 0 µg |
| Kalium | 0 mg |
| Magnesium | 0 mg |
| Natrium | 8 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Fosfor | 0 mg |
| Pantotensyra | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Tiamin | 0 mg |
| Vitamin A | 0 µg |
| Vitamin B12 | 0 µg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 µg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Zink | 0 mg |

