Laddar

Apetit Kotimainen Insjöfiskbiff gräddad djupfryst 200g
Alla Apetit produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Apetit Insjöfiskbiff tillverkas av l finsk mört som är ansvarsfull och ekologisk fisk. Fiskbiffarna tillverkas i Apetits frysproduktfabrik i Säkylä,…
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Fiskar, Mjölk
Ingredienser
Insjö- och havsfångad finländsk MÖRTFISK 63 %, finländsk potatis, finländsk laktosfri vispGRÄDDE, finländsk laktosfri SMÖR, finländska potatisflingor, rapsolja, ÄGGVITEpulver*, förtjockningsmedel (E461, E407a), jodhaltigt salt, vitpeppar. Inhemsk andel 93 %. *Härrör från frigående höns ägg.
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
DJUPFRYST, produkten håller i frystemperatur (-18 °C eller kallare) se bäst före -märkning. Tinad produkt får inte nedfrysas.
Bruksanvisning
Värm biffarna frysta eller delvis upptinade i stekpanna i svag värme 5 min på boda sidorna, i ugn i 225 °C 8-10 min, i airfryer 180 °C 8 min, i mikrovågsung (800 W) 1,5 min/biff.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 821 kJ / 196 kcal |
| Fett | 13 g |
| - varav mättat fett | 5,2 g |
| Kolhydrat | 5,9 g |
| - varav sockerarter | 0,6 g |
| Protein | 14 g |
| Salt | 0,90 g |
| Fiber | 1,2 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

