Laddar

Apetit Kotimainen Insjöfiskpinnar djupfryst 200g
Alla Apetit produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Närfisk i en lätt och läcker form! Huvudingrediensen i Insjöfiskpinnar är finländsk mörtfisk, fångad i sjöar och hav. Det är ett ekologiskt och…
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Fiskar, Mjölk
Ingredienser
Finsk MÖRTFISK (Rutilus rutilus) fångad från sjöar och hav i varierande proportioner 55 %, glutenfri panering (rismjöl, kikärtsmjöl, majsstärkelse, salt, dextros), rapsolja, finländsk laktosfri vispGRÄDDE, finländsk potatis, finländsk emmentalost, finländska potatisflingor, ÄGGVITEpulver*, ärtfiber, modifierad majsstärkelse, joderat salt, citronsaft koncentrat, svartpeppar. Inhemsk andel 78 %.*Härrör från frigående höns ägg.
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
DJUPFRYST, produkten håller i frystemperatur (-18 °C eller kallare), se bäst före-märkning. Tinad produkt får inte nedfrysas.
Bruksanvisning
Värm fiskpinnarna frysta eller delvis upptinade. I STEKPANNA på svag värme i en skvätt olja, rör om då och då 10 - 12 min I UGN 225 °C 8-10 min I AIRFRYER 180 °C 8 min
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 960 kJ / 229 kcal |
| Fett | 14 g |
| - varav mättat fett | 3,2 g |
| Kolhydrat | 11 g |
| - varav sockerarter | 0,6 g |
| Protein | 15 g |
| Salt | 1,00 g |
| Fiber | 1,1 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

