Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Apetit Kotimainen Rotsaksblandning djupfryst 500g
Alla Apetit produkterUngefär1,95 €
Vertailuhinta 3,90 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Läckra, finska rotfrukter, färdighackade.
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Selleri
Ingredienser
Morot, kålrot, palsternacka, gul morot, SELLERI.
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
EAN
6430104921385
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
DJUPFRYST, produkten håller i frystemperatur (-18 °C eller kallare), se bäst före -märkning. Tinad produkt får inte nedfrysas.
Bruksanvisning
I stekpanna: Hetta upp 3–4 msk matolja i en stekpanna. Tillsätt den frysta blandningen och rör om i ca 12 minuter tills rotfrukterna är lätt brynta. Smaksätt med salt och peppar. I mikrovåsugn: Häll den frysta blandningen i en skål och värm på full effekt (800 W) i 10 minuter. Rör om ett par gånger under uppvärmningen. Smaksätt med salt och en klick smör.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 150 kJ / 35 kcal |
| Fett | 0,3 g |
| - varav mättat fett | 0 g |
| Kolhydrat | 6 g |
| - varav sockerarter | 5 g |
| Protein | 0,8 g |
| Salt | 0,03 g |
| Fiber | 2,6 g |
| Natrium | 12 mg |


