Laddar

Apetit Kotimainen Ostpotatis med grädde djupfryst 700g
Alla Apetit produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Ost- och gräddpotatis är ett välsmakande rätt som kan serveras som tillbehör med många olika rätter. Du kan också göra en huvudrätt av det genom att…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk
Ingredienser
Finsk potatis 63 %, vatten, finsk laktosfri vispGRÄDDE 5%, finsk laktosfri smältOST 1, 1 % (OST, vatten, SMÖR, smältsalter (E452, E339, E331)), finsk laktosfri MJÖLKpulver, joderat salt, naturliga aromer, modifierad majsstärkelse, svartpeppar. Inhemsk andel 96 %.
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
DJUPFRYST, produkten håller i frystemperatur (-18 °C eller kallare), se bäst före-märkning. Tinad produkt får inte nedfrysas.
Bruksanvisning
Häll den djupfrysta potatisblandningen i en ugnsform (ø ca 20 cm). Grädda i ugnen i 225 °C 50-60 min. Potatisen blir färdig snabbare med hjälp av mikrovågsugnen. Häll potatisen i en mikrovågssäker ugnsform (Ø ca 20 cm) och värm på full effekt i ca 15 minuter. Rör om och grädda potatisen färdig i ugnen i 225 °C ca 30 min. Du kan enkelt görä ostpotatis till en huvudrätt genom att lägga till strimlor av skinka, kyckling eller lax. Mera tips www.apetit.fi.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 310 kJ / 74 kcal |
| Fett | 2,3 g |
| - varav mättat fett | 1,4 g |
| Kolhydrat | 11 g |
| - varav sockerarter | 0,5 g |
| Protein | 1,7 g |
| Salt | 0,90 g |
| Fiber | 1 g |
| Natrium | 330 mg |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


