Laddar

Apetit Kotimainen Grönsakspurésoppa djupfryst 400g
Alla Apetit produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
En smakrik laktos- och glutenfri grönsakspuréoppa med smaker av morot, blomkål och smält ost. Du kan göra soppan matigare genom att till exempel…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk
Ingredienser
Vatten, morot (Finland), blomkål (Belgien), smältost (Finland, OST, vatten, MJÖLKfett), modifierad majsstärkelse, socker, aromer, persilja, salt, grönpeppar. Grönsaker 33 %. Den inhemska innehåll 75 %. LAKTOSFRI, GLUTENFRI
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
DJUPFRYST, produkten håller i frystemperatur (-18 °C eller kallare), se bäst före -märkning. Tinad produkt får inte nedfrysas.
Bruksanvisning
I mikrovågsugn: Tillägg den frysta soppan i en skål och värm upp den på full effekt (800 W) 7-9 min tills soppan är kokhet. Rör om soppan i mellan av värmningen och i slutet av värmningen. I kastrull: Värm upp den frysta eller delvis tinade soppan i en kastrull på svag värme tills soppan är kokhet. Rör om soppan. Den värma soppan är färdig att avnjutas som sådan.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 140 kJ / 35 kcal |
| Fett | 0,9 g |
| - varav mättat fett | 0,5 g |
| Kolhydrat | 4,6 g |
| - varav sockerarter | 2,5 g |
| Protein | 1,1 g |
| Salt | 0,60 g |
| Biotin | 0 µg |
| Kalcium | 34 mg |
| Järn | 0,2 mg |
| Fiber | 0,9 g |
| Foolihappo | 8 µg |
| Kalium | 0,1 mg |
| Magnesium | 6,5 mg |
| Niacin | 0,3 mg |
| Fosfor | 37,4 mg |
| Pantotensyra | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Tiamin | 0 mg |
| Vitamin A | 195 µg |
| Vitamin B12 | 0 µg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin C | 4,9 mg |
| Vitamin D | 0 µg |
| Vitamin E | 0,1 mg |
| Zink | 0,3 mg |


