Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Apetit Kotimainen Sopprötter djupfryst 200g
Alla Apetit produkterUngefär0,65 €
Vertailuhinta 3,25 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Läckra, inhemska rotfrukter, färdighackade. Använd sopprötterna till soppor och grytor. Tillsätt de djupfrysta sopprötterna i soppan och koka i 5-10…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Selleri
Ingredienser
Morot, kålrot, purjolök, palsternacka och SELLERI. Ursprungsland Finland. Inhemsk andel 100%.
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
EAN
6430104920203
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
DJUPFRYST, produkten håller i frystemperatur (-18 °C eller kallare), se bäst före-märkning. Tinad produkt får inte nedfrysas.
Bruksanvisning
Du kan använda Sopprötter i soppor och gryträtter. Tillsätt Sopprötterna otinade i maten och koka 8-10 min.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 130 kJ / 30 kcal |
| Fett | 0,2 g |
| - varav mättat fett | 0 g |
| Kolhydrat | 5,1 g |
| - varav sockerarter | 4,7 g |
| Protein | 0,9 g |
| Salt | 0,03 g |
| Fiber | 2,3 g |
| Natrium | 12 mg |


