Laddar

Apetit Kotimainen Potatis med grädde djupfryst 700g
Alla Apetit produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Gräddpotatis är en välsmakande klassisk maträtt som kan användas som tillbehör till många olika rätter.
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk
Ingredienser
Finsk potatis 63 %, vatten, finsk laktosfri vispGRÄDDE 10 %, finsk laktosfri MJÖLKpulver, joderat salt, modifierad majsstärkelse, naturliga aromer, socker, svartpeppar. Inhemsk andel 98 %.
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
DJUPFRYST, produkten håller i frystemperatur (-18 °C eller kallare), se bäst före-märkning. Tinad produkt får inte nedfrysas.
Bruksanvisning
Häll den djupfrysta potatisblandningen i en ugnsform (ø ca 20 cm). Grädda i ugnen i 225 °C 50-60 min. Potatisen blir färdig snabbare med hjälp av mikrovågsugnen. Häll potatisen i en mikrovågssäker ugnsform (Ø ca 20 cm) och värm på full effekt i ca 15 minuter. Rör om och grädda potatisen färdig i ugnen i 225 °C ca 30 min. Du kan enkelt göra potatis till en huvudrätt genom att lägga till strimlor av skinka, kyckling eller lax. Mera tips www.apetit.fi.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 397 kJ / 95 kcal |
| Fett | 4,2 g |
| - varav mättat fett | 2,6 g |
| Kolhydrat | 12 g |
| - varav sockerarter | 1 g |
| Protein | 1,8 g |
| Salt | 0,80 g |
| Fiber | 0,6 g |
| Natrium | 280 mg |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


