Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
En färgglad blandning av inhemska orange, gula och röda morötter i skivor. Passar bra att rosta i ugnen, airfryer, koka eller mikrovågsugn. Prova…
Tillverkningsland
Ingredienser
Orange morot, röd morot, gul morot.
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
DJUPFRYST, produkten håller i frystemperatur (-18 °C eller kallare), se bäst före-märkning. Tinad produkt får inte nedfrysas.
Bruksanvisning
Använd morotsmixen tillagad som tillbehör samt t.ex. i grytor, soppor och sallader. I kastrull: Lägg de frysta morötterna i en kastrull och tillsätt så mycket vatten att morötterna täcks. Koka i cirka 10 min. I mikrovågsugn (800 W): Häll de frysta morotsskivorna i en mikrovågssäker skål. Täck med lock och värm i 5 min. Rör om halvvägs genom uppvärmningen. I ugn: Vänd de frysta morötterna i 1 msk olja och rosta i ugnen vid 225 °C i cirka 30 min. I airfryer: Vänd de frysta morötterna i 1 msk olja och tillaga vid 200 °C i cirka 12 min. I stekpanna: Hetta upp 1–2 msk olja i en stekpanna och tillsätt de frysta morotsskivorna. Stek under omrörning i 6–7 min.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 140 kJ / 35 kcal |
| Fett | 0,2 g |
| - varav mättat fett | 0 g |
| Kolhydrat | 5,7 g |
| - varav sockerarter | 5,5 g |
| Protein | 0,6 g |
| Salt | 0,06 g |
| Fiber | 2,6 g |
| Natrium | 24 mg |


