Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Apetit Kotimainen Ekologisk Ärt djupfryst 200g
Alla Apetit produkterUngefär1,15 €
Vertailuhinta 5,75 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
De inhemska frysta ärterna som har vuxit i den finska sommaren är särskilt aromatiska och söta till smaken. Apetits ärter fryses inom två timmar…
Tillverkningsland
Finland
Ingredienser
Ekologisk ärt.
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
Tillverkare
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
EAN
6430104920357
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
DJUPFRYST, produkten håller i frystemperatur (-18 °C eller kallare), se bäst före -märkning. Tinad produkt får inte nedfrysas.
Bruksanvisning
I mikrovågsugnen: Värm ärtorna i en skål på full effekt (800 W) i 5 minuter. I kastrull: Tillsätt ärtorna i lite (ca 1 dl) kokande vatten och koka i 2 minuter. Sila av i ett durkslag.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 310 kJ / 75 kcal |
| Fett | 0,8 g |
| - varav mättat fett | 0,2 g |
| Kolhydrat | 9,5 g |
| - varav sockerarter | 5,3 g |
| Protein | 5,6 g |
| Salt | 0,00 g |
| Fiber | 3,1 g |
| Natrium | 0 mg |

