Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Apetit Kotimainen Ekologisk Potatis & grönsaker till soppor djupfyst 750g
Alla Apetit produkterUngefär2,99 €
Vertailuhinta 3,99 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Apetit Kotimainen Peruna & Keittokasvis Luomu är perfekt för en mängd olika soppor. Påsen i frysdisken innehåller potatis, morötter, kålrötter och…
Tillverkningsland
Finland
Ingredienser
Finsk ekologisk potatis (70%), finsk ekologisk morot, finsk ekologisk kålrot, finsk ekologisk purjolök. Ursprungsland: Finland. Inhemsk andel 100 %.
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
Tillverkare
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
EAN
6430104923907
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
DJUPFRYST, produkten håller i frystemperatur (-18 °C eller kallare), se bäst före -märkning. Tinad produkt får inte nedfrysas.
Bruksanvisning
Soppa: Tillsätt frysta soppgrönsaker i kokande vatten, värm igen till kokning och koka i 15 minuter. Låda: Lägg de frysta soppgrönsakerna i ugnsformen, grädda i 200 grader i en timme, rör om halvvägs genom gräddningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 261 kJ / 62 kcal |
| Fett | 0,2 g |
| - varav mättat fett | 0 g |
| Kolhydrat | 12 g |
| - varav sockerarter | 1,8 g |
| Protein | 1,6 g |
| Salt | 0,01 g |
| Fiber | 1,4 g |
| Natrium | 4 mg |


