Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Apetit Kotimainen Ekologisk potatis-lökblandning djupfryst 750g
Alla Apetit produkterUngefär2,85 €
Vertailuhinta 3,80 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Den ekologiska potatis- och lökblandningen är perfekt för frestelser, lådor och soppor.
Tillverkningsland
Finland
Ingredienser
Finsk ekologisk potatis (95%), finsk ekologisk lök (5%). Ursprungsland: Finland. Inhemsk andel 100 %.
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
EAN
6430104969035
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
DJUPFRYST, produkten håller i frystemperatur (-18 °C eller kallare), se bäst före-märkning. Tinad produkt får inte nedfrysas.
Bruksanvisning
Använd till frestelser, lådor och soppor eller stek gyllenbrun i stekpanna. Bred ut potatis-lökblandningen som fryst i en ugnsform. Tillaga i ugnen i 225 grader 50 minuter.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 220 kJ / 55 kcal |
| Fett | 0,2 g |
| - varav mättat fett | 0 g |
| Kolhydrat | 13 g |
| - varav sockerarter | 0,7 g |
| Protein | 1,6 g |
| Salt | 0,00 g |
| Fiber | 0,9 g |
| Natrium | 0 mg |


