Laddar

Apetit Kotimainen Potatis & ugnsrotfrukter djupfryst 750g
Alla Apetit produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Apetit Kotimainen Peruna & Uunijuurekset passar utmärkt till en mängd olika rätter. Påsen i frysdisken innehåller potatis, morötter, kålrötter och…
Tillverkningsland
Ingredienser
Potatis (50%), morot, kålrot, gul morot. Ursprungsland Finland. Inhemsk andel 100 %
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
DJUPFRYST, produkten håller i frystemperatur (-18 °C eller kallare), se bäst före -märkning. Tinad produkt får inte nedfrysas.
Bruksanvisning
Blanda 2 msk matolja och 1 tsk örter med Potatis & ugnsgrönsaker. Bred ut grönsakerna i ett jämnt lager på en ugnsplåt med bakplåtspapper. Sätt in ugnsplåten på mittfalsen och grädda i 250 °C i ca 30 min, eller i varmluftsugn i 225 °C i ca 20 min. Rör om en gång under tillagningen. Strö över salt. Du kan också tillaga Potatis & ugngrönsaker i en ugnsform (ca 20 cm) i 250 °C I 50–60 min. Rör om en gång under tillagningen. Använd Potatis & ugnsgrönsaker också i soppor och grytor.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 180 kJ / 45 kcal |
| Fett | 0,2 g |
| - varav mättat fett | 0 g |
| Kolhydrat | 9,3 g |
| - varav sockerarter | 2,8 g |
| Protein | 1,2 g |
| Salt | 0,02 g |
| Fiber | 1,6 g |
| Natrium | 8 mg |


