Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Apetit Kotimainen Potatis-rotsaksblandning djupfryst 1kg
Alla Apetit produkterUngefär2,89 €
Vertailuhinta 2,89 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Läckra, finska rotfrukter, färdighackade.
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Selleri
Ingredienser
Potatis (60%), kålrot, morot, SELLERI, lök. Ursprungsland Finland. Inhemsk andel 100%.
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
EAN
6430104924355
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
DJUPFRYST, produkten håller i frystemperatur (-18 °C eller kallare), se bäst före -märkning. Tinad produkt får inte nedfrysas.
Bruksanvisning
Potatis- och rotfruktsblandningen passar bra till att göra frestelser och soppor. Tillsätt till exempel skinka-, kyckling- eller laxstrimlor i frestelsen. Potatis- och rotfruktsgryta: Häll potatis- och rotfruktsblandningen i en ugnsform. Blanda 4 dl grädde och 1 tsk salt och häll blandningen i grytan. Tillaga i ugnen på 200 grader i cirka 60 minuter och låt vila i 5-10 minuter innan du äter.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 239 kJ / 57 kcal |
| Fett | 0,1 g |
| - varav mättat fett | 0 g |
| Kolhydrat | 11 g |
| - varav sockerarter | 2,2 g |
| Protein | 1,5 g |
| Salt | 0,00 g |
| Fiber | 1,7 g |
| Natrium | 0 mg |


